Bumerang - Yazarkafe

13 Nisan 2011

Onlar Benim Kahramanım

Doğan Cüceloğlu, “Onlar Benim Kahramanım” adıyla yayınlanan kitabında kendi tabiriyle “Onları bilmeyiz, duymayız ama toplum akıl sağlığını ve dengesini onlar sayesinde korur. Onlar gizli kahramanlardır.” diyerek tanımladığı iki gizli kahramanının yaşam öyküsünü anlatıyor. Doğan Cüceloğlu’nun “iki gizli kahramanı”; görme özürlü, avukat ve aynı zamanda Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK) Başkanı Gültekin Yazgan ve eşi Tülay Yazgan.
Yazar, Yazgan çiftinin hayatını kendileriyle yaptığı söyleşilerden yola çıkarak aktarıyor; bazı dialoglara kitabında aynen yer verirken, bu dialogların bir kısmını da yorumlarıyla birlikte okuyucuya aktarıyor. Kitabı okudukça; doğuştan olmasa da kaza sonucu görme duyusunu kaydeden birinin hayata sıkı sıkıya nasıl bağlandığını, bu yöndeki azmini, tek başına hayata tutunabilmek için gösterdiği yoğun çabayı hissediyor, ailesinin ve eşinin kendisine verdiği manevi desteğin ne denli önemli olduğunu anlıyorsunuz. Hatta görme özürlülerin toplumda yaşadıkları sorunların büyük bir çoğunluğunun aslında “özürlü olmayanların” yol açtıkları sorunlar olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Kitapta, özürlülerin “aciz ve çaresizliğe mahkum olmaması”nın ilk adımının, ailelerin durumu görmezlikten gelme yerine bu gerçeği olduğu gibi kabul edip, özürlü çocuklarının hayata uyum sağlamalarına yardımcı olacak eğitimi aldırmaları olduğu; ikinci adımının ise, toplumda yaygın olan empati yokluğunun son bulması olduğu vurgulanıyor. Kitabın son cümlesi oldukça vurucu: “Hayat, doğanın bir hediyesidir ama yaşamak için erdemli olmak gerekir.”

Kitabın asıl kahramanı Gültekin Yazgan, bu anlamda şanslı biri. Hem ailesinden hem de büyük bir aşkla birbirlerine bağlı oldukları kitaptaki cümlelerden yansıyan eşi Tülay Yazgan’dan büyük bir destek görüyor. Eğitimini tamamlayıp, avukat oluyor, Altı Nokta Körler Vakfı'nın kurucu üyeleri arasında yer alıyor, bununla da yetinmeyip, diğer görme özürlülerin eğitimine destek olacak bir derneği daha kuruyor. Gültekin Yazgan, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği (TÜRGÖK)’ün başkanlığını yürütüyor. Dernek, görme özürlüler için hazırlanan ve onlara ücretsiz dağıtılan kabartma kitaplar, sesli dergiler ve CD'ler ile onların eğitimine destek oluyor. Tarih öğretmenliğinde öğrenim gören arkadaşım Nur, birgün elinde kayıt cihazı ve Osmanlı Tarihi kitabıyla bana gelip, “Bu kitabı sesli okuyup, cihaza kaydedersen çok sevinirim” demişti. Osmanlı Tarihi kitabının bir bölümünü sesli olarak keyifle kaydettim. Nur, bunu bölümündeki görme özürlü bir arkadaşı için istemişti, bir başka kitabı da kendisi kaydetmişti. Görme özürlüler için kabartma yazılı kitapların, sesli dergilerin ve kayıtların ne denli önemli olduğunu o günlerde anlamıştım. TÜRGÖK’ün çalışmaları da işte bu nedenle çok önemli. (Derneğin çalışmaları http://www.turgok.org/ sitesinde detaylı olarak anlatılmış)

Bu arada Doğan Cüceloğlu’nun kitabın gelirinin yarısını TÜRGÖK’e bağışladığını belirtmekte de yarar var. Bu kitap okuyanlara yaşama sevinci aşılıyor ve herşeyden şikayet etmeden hayata sıkı sıkıya tutunabilme gücü veriyor.