Bumerang - Yazarkafe

13 Nisan 2011

Katre-i Matem

Tarihi romanları okumaktan keyif alıyorsanız İskender Pala'nın "Katre-i Matem"ini muhakkak okumalısınız. İç içe geçmiş kurgusal yapısıyla, konusuyla ve kelimelerin akışıyla öyle etkileyici bir roman ki... İskender Pala'nın Lale Devri'nden kesitler sunan romanın adı "Katre-i Matem", "bir matem damlası" anlamına geliyor. Roman, bilmece edasında iç içe kurgulanmış bölümlerden oluşuyor. Her bölümle ilişkilendirilmiş "derkenar" yazıları ise romanı daha da güzelleştirmiş.

İstanbul'da eski kitaplar için düzenlenen bir müzayedede satın aldığı Divan şiirlerinin derlendiği bir kitabın son bölümünde yer alan "66 Soruda Bir Cinayet" başlıklı öyküyü günümüz Türkçesi ile yeniden yazan ve yayınlayan İskender Pala, öykü yazarının kitapta açık kimliğini belirtmediğini, belirtmekten de kaçındığını ve tüm araştırmalarına karşın Lale Devri'nde yaşadığını tahmin ettiği yazarla ilgili hiçbir bilgiye erişemediğinden bahsediyor romanın önsözünde. El yazmasını modernize ettiğinden bahseden İskender Pala, önsözde şöyle diyor:
"Tarihî romanların okuyucusu bilhassa diyaloglarda tarihî cümleler veya eski tarz bir anlatım arayabilir. Bu durumda o dilin eski kelimelerini bilmeyen kitleye kendinizi kapatmanız söz konusudur. Oysa tarihimizi en ziyade öğrenmesi gerekenler, gençlerimizdir. Benim gündelik dilimi bile ağır bulan bir gençlik yaşıyor. Bu yüzden bulduğum elyazmasını yalınlaştırarak romanın dil sorununu çözmeye çalıştım.”

Roman, bir cinayet üzerinden Lale Devri'ne de ışık tutuyor. Romanı okumaya başladıktan sonra Lale Devri ile ilgili resmi tarih bilgilerimi tazelemem gerekti. Romanın baş kahramanı Kara Şahin, evlendiği gecenin sabahında karısı Nakşıgül’ü öldürülmüş olarak buluyor. Cinayet anına dair hiçbir şey hatırlamayan Kara Şahin,  Nakşigül'ün avuçlarında saklı kalan bir lale soğanından yola çıkarak kendi üzerine kalan cinayetin esrarını çözmeye çalışıyor. Olay örgüsü içerisinde Lale Devri'nden de kesitler okuyucuya sunuluyor.

Katre-i Matem, sürükleyici bir roman, mutlaka okumalısınız.