Bumerang - Yazarkafe

20 Ekim 2011

Güneydoğu'dan Öyküler

Güneydoğu’da yaşanılanların askerin bakış açısıyla değerlendirildiği birçok kitap yazıldı. Bu kitaplarda Güneydoğu’da yaşanılanlar çoğu zaman sosyolojik boyutuyla makro düzeyde ele alındı.  İşin psikolojik yönü, terörle mücadele eden askerler başta olmak üzere Güneydoğu’da terörün acı yüzüne tanıklık etmiş kişilerin anılarından yola çıkılarak ilk kez Hakan Evrensel tarafından “Güneydoğu’dan Öyküler” serisinde ortaya konuldu. “Güneydoğu’dan Öyküler” serisinin ilk kitabı, 1997 yılında yayınlandı.  Bu kitabı, İstanbul’da bir kitapçıda tesadüfen görüp aldığım gün okuduğumu hatırlıyorum.

1991 yılıydı. ÖSS sınavı sonrası bir yol kesme eyleminden kurtulan birçok insanla birlikte Bitlis ve Baykan(Siirt) arasındaki bir dağ karakolunda sabahlamıştık babamla birlikte... Küçük bir karakoldu. Hayatta kalışımızı o askerlerimize borçluyduk. Bugün o karakolda başka askerler var ama aradan geçen 20 yılda verilen mücadele aynen sürüyor. Üstelik o yıllarda bugün olduğu gibi terör şehir merkezlerinde değil, kırsalda varlığını gösteriyordu. O yıllarda Güneydoğu koşulları ve Güneydoğu’da vatan toprağının ne şartlar altında savunulduğu, o bölge dışında yaşayanların çoğu tarafından da pek bilinmezdi. Bilinenler, yalnızca şehit haberlerine odaklı, sınırlı bilgilerden ibaretti. Ülkenin bir yanı ateş altındayken, diğer yanı bu ateşten habersiz günler geçiriyordu.

“Güneydoğu’dan Öyküler” serisinin ikinci kitabı 1999’da, üçüncü kitabı ise Eylül 2001’de yayınlandı. Serinin üç kitabı, 2004 yılında ise genişletilmiş baskısıyla tek bir kitap olarak yayınlandı. Bu kitapların tümünü okudum. Hakan Evrensel’in senaristleri arasında yer aldığı “Nefes” filminin vizyona girdiği 2009 yılında “Güneydoğu’dan Öyküler” yeniden basıldı. Dolayısıyla “Güneydoğu’dan Öyküler” ve yazarın 2005 yılında yayınlanan ilk romanı olan “Yer Eksi İki”, kitapçılarda kolaylıkla bulanabilir.  Bu kitapları okumanızı öneriyorum. Çünkü okuduğunuzda sizler de benim gibi 20 yıldır terörle mücadele anlamında aslında hiçbir şeyin değişmediğine tanık olacaksınız