Bumerang - Yazarkafe

1 Aralık 2011

Server Tanilli'nin anısına:


Bir düşünce ve hukuk adamıydı Prof. Dr. Server Tanilli.. Felsefenin düşüncelerin aktif eylemi ve sorularla belirsizliklere çözüm bulma yolu olduğunu savunurdu. "Uygarlık tarihi" kavramı, felsefe hayatımıza onunla birlikte yerleşti. Kimilerine göre aykırıydı, 80 öncesinin iki kutuplu dünyasında kendisine karşıt kutuptakilerin saldırısıyla bu aykırılığa son verilmek istendi. Daha sonra 2000 yılına dek Fransa'da yaşadı, birçok kitabını da bu dönem yazdı. Son dönemde de Cumhuriyet Gazetesi'ndeki köşesinde yazılarını okurlarla paylaşan Server Tanilli,  bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

Server Tanilli ile ilk olarak "Yüzyılların Gerçeği ve Mirası" serisinin ilk kitabı ile tanıştım, bu serinin diğer kitaplarını da yayınlandıkça okudum. "Uygarlık Tarihi", yazarı "Server Tanilli" yapan eseridir ama beni asıl etkileyen ve yazarın öngörü gücüne tanık olduğum kitabı ise, "İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?" olmuştur.  

"Yüzyılların Gerçeği ve Mirası-5" kitabında; "Düşünce özgürlüğü, kimi zaman kaçış arzusunu da dile getirir, fikir ve sanat yaratışlarını besler. Her alanda istenir bu özgürlük." diyerek, demokrasi ve düşünce özgürlüğünü sonuna dek savunan Server Tanilli, 2006 yılında da Sertel Demokrasi Ödülü'ne değer görülmüştür.

Bugün için yani yaşadığımız yüzyıl için doğru olanın "sosyal gerçekçilik" olduğunu savunan Server Tanilli, düşüncelerin olduğu kadar, edebiyatın ve sanatın da özgür olması gerektiğini, insanın doğası gereği sınırlar altına alınamayacağını dile getirmiştir.
 
Son yolculuğuna bugün uğurlanıyor olan Server Tanilli, eserlerinde yaşayacak.