Bumerang - Yazarkafe

11 Mart 2012

Akıl Çizgileri ve İnsanlık Halleri

Bazen çözümsüz olduğuna inandığımız sorunlar nedeniyle darboğaza düşer ve düzlüğe çıkmak için çırpınır dururuz. Böyle zamanlarda “hayat zor” diyerek sitem eder , yine de yaşadığımız kaosu, kimi zaman akıl gücüyle kimi zaman da yüreğimizin sesine kulak vererek anlamaya çalışırız. Üstelik bu kaos durumlarından kurtulmayı başarsak da hayat süregelen akışında yeni yeni karmaşalar yaratır, kısır döngü sürer gider, bizler de yorgun düşeriz. 
İşte böyle anları yani insanlık hallerini eğlenceli bir şekilde gözler önüne seren bir kitaptan söz etmek istiyorum. Bu kitap, Prof. Dr. Yankı Yazgan’ın “Akıl Çizgileri” adlı kitabı... Okuduğum kitapların ilk sayfalarına hep tarih yazarım.  Bu kitabı Şubat 2010’da okumuşum.  Kitaplığımı düzenlerken, kitabı alıp, sayfalarını yeniden karıştırdım.  Öylesine eğlenceli bir kitap ki; Fikritema’da daha önce neden yer vermediğime de hayıflandım.
Kitap, kelimelerle çizgilerin keyifli bir buluşması... Yankı Yazgan, bu kitapta  “100 Karede 100 İnsanlık Hali” diyerek kendi çizgileriyle hayatta insanı darboğaza sürükleyen durumları, bu durumlarda sergilediğimiz davranışları ve çözüm önerilerini anlatıyor.
Kitapta  100 insanlık halinin 100 karikatürle anlatıldığından söz etmiştim. Böyle olunca, önsözün de karikatürlerden oluşması gayet  anlamlı ve keyifli . Önsözde kendi çizdiği karikatürlerle kitabın yazılış amacını Yankı Yazgan, şöyle açıklıyor;
“Hayata bilimin açtığı akıl penceresinden bakmak, bakış açımızı genişletir ve çeşitlendirir. Düşünülenin aksine, duygularımızı ve sezgilerimizi, en etkin biçimde bu bilimsel perpektifin parçası olduklarınızda kullanabiliriz. Hayatımızın ak ile kara arasına sıkıştığı anlarda bu kitabı okuyun. Bu kitapta çizgilere beynimle, aklımla yazı yazdım, yazılara kalbimle çizgi çizdim. Kitabı ciddiye almasanız da olur; hayatınızı ise ciddiye alın. Kitabı okuyun ve sonra ‘şöyle bir ağız tadıyla gülemedim’ demeyin.”
Yankı Yazgan, “Akıl Çizgileri” kitabında insanlık hallerinden en çok mutluluk, mutsuzluk ve ataletin etkilerinden söz ediyor. “Mutlu olmak için mücadele gerekir. İnsan beyninin doğal hali pek ‘olumlu’ sayılmaz; eğitim, sosyal yaşam ve çalışma ki; o bizi zorlayan şeyler, beynimizi aktifleştirerek, iyimser düşünce sisteminin egemen olmasını sağlar.” diyen Yankı Yazgan, ‘mutluluğun çaba ile elde edilebilir bir sonuç’ olduğunu vurguluyor.
Çoğu zaman mevcut koşullarımızı koruma yönünde statükocu  tavırlar sergileriz. Yankı Yazgan, bu durumu ‘atalet’ olarak tanımlıyor. Doğru olduğunu, yapmamız gerektiğini bildiğimiz ama bir türlü gerçekleştiremediğimiz değişiklikleri durduran mekanizmanın ‘atalet’ olduğunu belirten Yankı Yazgan, kitabında önemli insanlık hallerinden biri olan ataletin ‘biri beni kaldırsın - biri beni durdursun” şeklinde iki yüzü olduğundan bahsediyor.
 Kararlarımızı alırken, hem duygularımızın hem de düşüncelerimizin bizi yönlendirdiğini söyleyen Yankı Yazgan, “Kalbin çarpıntısı, heyecanlandığımızdaki hislerimizi yansıtır. Kalp, geleneksel olarak duyguların sembolüdür. Beyin ise akıl, mantık, kendini kontrol edebilme becerileriyle eşleştirilir. Oysa duyguların da düşüncelerin de anavatanı beynimizdir.” diyor.   
“Akıl Çizgileri”, eğlenceli bir başucu kitabı niteliğinde... İnsanlık hallerine dair kendimizden ve çevremizden çok tanıdık saptamalar içeriyor. Yankı Yazgan, ‘psikolojik’ ve ‘kişisel gelişim’ türündeki kitaplarında psikiyatrist olarak didaktik anlatım tarzını benimsemeyen, içinden geldiğince yazan, samimi anlatım dili kullanan bir yazar. Bu yönüyle kitapları da su gibi akıcı... Yazılarını kendi çizdiği karikatürlerle de destekleyen Yankı Yazgan’ın “Akıl Çizgileri” kitabını okurken mutlu olacaksınız.