Bumerang - Yazarkafe

4 Eylül 2013

Çocuğum, İşim, Eşim... Peki ya Ben?

cocugum-isim-esim-peki-ya-ben-burcu-aksoy
Günümüz kadınlarının güncel sorunu, "kariyer de yaparım, çocuk da yaparım"... Hal böyleyken, mükemmelliyetçi yanımız nedeniyle birçoğumuz, herşeyi en iyi şekilde yapmaya çalışırken bir süre sonra "yorgun bir savaşçı" oluyor; iş, eş, çocuk sarmalında kendimize ayıracak zaman bulamıyor ve gemiyi yürütmekte zorlanıyoruz.

Bu zorlu süreci "Çocuğum, İşim, Eşim... Peki ya Ben?" adıyla yayınladığı kitabında tüm yönleriyle aktaran Burcu Aksoy'un bu kitabını geçtiğimiz yıl okumuştum. Kitap, Burcu Aksoy'un güzel bir armağanıydı... Yeri gelmişken kendisine de teşekkür ediyorum.

Burcu Aksoy, kitapta dokuz farklı profilden kadının gerçek yaşam öykülerinden yola çıkıyor. Kadınlık halleri ve iş, eş, çocuk sarmalında başarılı olmayı amaçlayan, zaman zaman tökezleyen, ancak sorunları da kendi buldukları yollar ile çözmeyi ve gemiyi yürütmeyi başaran kadınlar, bu kitabın kahramanlarını oluşturuyor.

Burcu Aksoy, kitapta yer alan kadın profillerinin; kendilerini, kendileriyle olan ilişkilerini, beklentilerini, hayata bakışlarını, mutluluklarını, mutsuzluklarını, anneliklerini, anneleriyle benzer ve farkı yanlarını, eşleriyle ilişkilerini, paylaşımlarını, yani hayatlarına dair çok şeyi anlatıyor.

Önsözde "Hepimiz güçlü, bir sürü işi aynı anda yapabilen, ne istediğini bilen, eğitimli, düşünen ve sonuç alan kadınlarız. Aynı zamanda yorgun kadınlarız da... Çocuğun okulu ayrı, işi ve kariyeri ayrı, arkadaş çevresi ayrı, eşi ayrı, anne, baba, kayınvalide ve kayınpeder grubunu ayrı, ev düzenini ayrı idare etmeye çalışıyoruz." diyen Burcu Aksoy, bu yoğun koşuşturmacadan ve herşeyi planlamak zorunda olmaktan dolayı "yorgun kadınlar topluluğu" içerisinde isimler değişse de yaşanılanların aynı olduğunu vurguluyor.

Burcu Aksoy, bu kitap ile kadınların hayatında bir farkındalık yaratabilmeyi, kitapta paylaşılan yaşam deneyimlerinin tüm kadınlara ışık tutmasını ve kadınların kendilerine hayatları içerisinde yeniden bir yer açmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor.

"Çocuğum, İşim, Eşim... Peki ya Ben?" kitabını okurken, kendinizi de kitap kahramanı olarak hissedeceksiniz, kitabı adeta yaşayacaksınız. Çünkü, yaşam deneylerini aktaran kadınlarla pek çok ortak yönlerimiz bulunuyor. Bu açıdan, kitap, okuyacağınız her sayfada size "Yalnız değilsiniz" diye seslenecek. Çünkü sizler de "Bayan Kariyer", "Bayan Güçlü", "Bayan Huzur", "Bayan Farkında", "Bayan Estetik", "Bayan Anne", "Bayan Yürekli" ve "Bayan Üretken" kadar hayatın içerisindesiniz ve elbette "yalnız değilsiniz."