Bumerang - Yazarkafe

27 Kasım 2014

REM uykusu ile bilinçaltı keşfi: REM Fotoğraf Sergisi

Uykunun bir nörofizyolojisi vardır. Buna göre; REM, derin uykudan uyanış evresidir. REM evresi, uyku anındaki uyanıştır. Bu uyanış, aynı zamanda yepyeni bir doğuştur. 

Fotoğraf sanatçısı Cem Demirel’in işte bu yepyeni doğuşa tanıklık ettiği “REM” fotoğraf sergisi, REM uykusunu ve uykudan uyanış anlarını ve uykudaki bilinçaltı izlerini betimliyor.

Fotoğraf sanatçısı Cem Demirel’in 3. sergisi olan “REM”, K2 Sanat Galerisi’nde açıldı. Kuratörlüğünü A. Kemal Ertem’in yaptığı serginin açılışı, aralarında uyku terapistlerinin de bulunduğu sanatseverlerden ilgi gördü.  İzmir’de eşine az rastlanan sunum tekniğiyle farklı sanat dallarını buluşturan serginin açılışında, sanatçının 1 video performansı, 17 fotoğraf çalışmasının yanı sıra S. Cansu Ergin, Karahan Kardman ve Nezahat Bingöl tarafından hazırlanmış, ilk kez Cem Demirel tarafından sunulmuş olan senaryoyu tekrarlayan REM’in başlangıç noktası olarak belirlenmiş ilkel hikâyenin çağdaş dans performansı ile yorumu, izleyicilere sunuldu. 

Uykuya yön veren sergi


Uyku evresini ele alarak işlediği ve altını çizdiği kırılma ve bölünme olgularının yanı sıra, korku, bilinçaltı, tutku temalarının sunulduğu farklı hikâye içerikleriyle sergi sanatseverlerden tam not aldı. Sanatçının çağdaş dansa ve performans sanatına olan ilgisinin bir devamı niteliğindeki REM sergisindeki fotoğraflar, uykuyu rüya ile aldatan ilkel temalar içeriyor.