Bumerang - Yazarkafe

18 Aralık 2014

Aldatmak

Bazen her şey yolunda giderken, süregelen bir sıradanlık içerisinde insan hissizleşebilir mi? Bu hissizleşme, insanı farklı arayışlara ve tehlikeli sulara sürükler mi? Tekdüze bir hayatın doğal akışı nedir? 

Aldatmak, Paulo Coelho'nun son romanı. Roman, sosyoekonomik düzeyi yüksek, düzenli ve sistemli bir ülke olan İsviçre'nin Cenevre kentinde yaşayan 31 yaşındaki gazeteci Linda'nın yolunda giden hayatını bir röportaj sonrasında sorgulamasıyla birlikte yaşadığı depresyon ve bunun etkisiyle sürüklendiği tehlikeli sulardaki arayışlarını konu alıyor. 


Romanda altını çizdiğim satırları da aktarmak isterim. 

“Mutlu olmak hiç ilgimi çekmiyor. Aşk ve tutkuyla yaşamayı yeğlerim, ki bu tehlikelidir çünkü karşımıza neler çıkacağını hiç bilmeyiz.”
  
“Coşkuyla sevmek, coşkuyla yaşamak demektir... Çünkü yaşamak, sevmektir."

"Sevgi duygudan ibaret değildir, bir sanattır. Sanatta olduğu gibi sevgide de ilham yetmez, emek vermeden olmaz."

“İnsan sevince her şeye hazırlıklı olmalıdır. Sevgi, çocukluğumuzdaki çiçek dürbünlerine benzer. Sürekli hareket halindedir ve asla kendini tekrar etmez. Sevginin sadece bizleri mutlu etmek için var olduğunu anlamayan insanlar ebediyen acı çekmeye mahkumdur…”

"Gördüklerini kalbine işle. Yaşadıklarını başkalarına göstermekten daha önemlidir bu. "

"Merhamet, sevginin kendini belli etme biçimlerinden biridir."

"Yalnız kalmaktan korkmuyorum." diye sürdürüyor anlatmayı. "Kendimi kandırmaktan, gerçekleri kendi kafama göre görmekten korkuyorum."

"Korkan insan asla gerçekleri göremez. Hayallerinin arasında gizlenmeyi yeğler."

"Asıl bulaşıcı olan korkudur; ömrümüzün sonuna kadar bize eşlik edecek birini bulamamaktan duyduğumuz o geçmek bilmez korku. Bu korku yüzünden akıl almaz şeyler yaparız, yanlış kişiye evet deriz ve tek doğru kişinin o olduğuna, karşımıza Tanrı tarafından çıkarıldığına kendi kendimizi inandırırız."

“Aldatmak, sadece sevdiğin insanı bir başka bedenle cezalandırmak değildir, yeri geldiğinde kendimizi, bir çocuğu da aldatabiliriz. Kaçınılmaz ve yanlış bir olaydır bu.  Peki yanlış şeyler doğru insanlarla kesişirse ne olur?”