Bumerang - Yazarkafe

22 Nisan 2015

Müsveddeler

Hayatı hep ikilikler içinde yaşadığımızdan, bu ikilikleri de sosyal normlara dönüştürürüz. Hayata siyah-beyaz gözlüklerle baktığımızdan iyi-kötü, güzel-çirkin gibi  can yakan keskin ayrımlarla da gereksiz yere psikolojik algı savaşları yaşarız.

İşte bu psikolojik algı savaşının kaybedenleri “çirkin” diye sınıflandırdığımız insanların kesik ruhlarına vurgu yapan “Paskalya Tavşanı” mahlasıyla kendini tanıtan yazarın denemelerini içeren “Müsveddeler”, İkinci Adam Yayınları’ndan çıktı. Yazar, kitabın imza günüyle 24 Nisan Cuma günü İzmir Kitap Fuarı’nda olacak.    

Müsveddeler’in kapağından bir alıntı:

"Çirkin diye sınıflandırdığınız insanların kesik ruhları var sayfalarda, dışlayıp ittiğiniz o karanlıklarda filizlenen umutları var sayfalarda ve iliklerine uyuşturucu gibi işleyen yalnızlık var sayfalarda. Tekrar soruyorum, emin misin? Moralin bozulacak, canın sıkılacak. Eğer bugüne kadar ortamların aranılan popüler çocuğu isen kendinden nefret edeceksin. Bugüne kadar görmezden geldiğin insanların acıları, tırnak uçlarından girip, saç tellerine kadar vücudunda temas etmediği yer bırakmayacak. Bu dünyada her insan aynıdır. Fakat biz kendimizi farklı hissetmek için sınıflar uydurduk. En çok can yakanı ise "güzel" ve "çirkin," bu sınıflandırmanın alt dalları "yalnızlık" ve "dışlanma" geldi daha sonra. Çirkin diye tabir ettiğiniz insanların yüzüne değil ruhuna bakmayı deneyin."