Bumerang - Yazarkafe

25 Haziran 2015

Gabo: Büyülü Bir Yaşamın Hatıraları

Çizgi ile öyküyü buluşturan kitaplarıyla 2009 yılında yayın hayatına başlayan Desen Yayınları, Oscar Pantoja'nın kalemiyle ve 3 ayrı çizerin resimleriyle oluşan Gabo - Büyülü Bir Yaşamın Hatıraları adlı kitabı yayınladı. 

Ünlü yazar Gabriel García Márquez’in Yüzyıllık Yalnızlık’a gittiği sancılı yolda, büyülü gerçekliğin izini sürdüğü ve tutkuyla şekillenmiş yaşam öyküsünü anlatan çizgi roman “Gabo - Büyülü Bir Yaşamın Hatıraları”, “El Hijo” romanıyla 2001 yılında Alejo Carpentier Ulusal Roman Ödülü’nü kazanan Kolombiyalı yazar Óscar Pantoja’nın kalemiyle okuyucularla buluşuyor.
  
Büyülü gerçeklik akımının en önemli kalemlerinden Gabriel García Márquez’in insani ve edebi yönlerini bir çizgi roman biçiminde okurların beğenisine sunan kitap, 2014 yılında hayata veda eden usta yazarın hayatını anlatıyor. 

Hikâyelerini en iyi direksiyon başında hayal ettiğini söyleyen Gabriel García Márquez, eşi Mercedes ve çocukları ile birlikte çıktıkları Acapulco yolculuğunun edebiyat kariyerinde önemli bir kırılma noktasına dönüşeceğini tahmin bile edemezdi. Başlangıcına bir türlü karar vermediği için yaklaşık yirmi yıldır kafasını kurcalayan “Ev” isimli hikâyesi için aradığı o ateşleyici fikir nihayet zihninde canlanmıştı. Yazmaya başlayacağı yeni kitabının ekseninde artık neyin olacağını çok iyi biliyordu: Anneannesi ve dedesi ile birlikte yıllarca yaşadıkları Arcataca’daki evleri…


Yeni umutlar peşinde koşturmak üzere uzaklara giden anne ve babasına duyduğu özlemle dokuz yılını geçirdiği o ev Márquez’in bütün çocukluğuna kucak açmakla kalmayıp, edebiyat evreninin de temelini oluşturmuştu. Toprak yiyen kız kardeşi, tadına hiçbir zaman doyamadığı hintarmudu tatlısı, dedesinin bitmek bilmez iç savaş anıları, geleceği tahmin eden anneannesin çılgınlıkları, mutlulukla delilik arasında bir fark görmeyen akrabalarının aşırı davranışları ve dinmek bilmeyen neşeli kadın kahkahalarıyla dolup taşan evleri adeta, Márquez’in kişisel tarihinin de şiirsel bir kaydıydı. Üstelik zihninin labirentlerinde çocukluğuna doğru çıkacağı bu yolculuk, Márquez’i, ileride olağanüstü bir şöhrete ve başarıya taşıyacak Yüzyıllık Yalnızlık eserinin de temelini atmış olacaktı.

Doğum anından okul yıllarına, ilk aşkından hayat arkadaşı Mercedes’e, okuduğu ile kitaptan kaleme aldığı ilk öyküye, etkilendiği Kafka’nın Dönüşüm kitabından, Carlos Fuentes, Julio Cortazar gibi Latin edebiyatının ünlü yazarlarıyla olan ilişkilerine, Fidel Castro’dan ülkesinin siyasi tarihine dek Marquez’in hayatına dair 3 farklı çizer tarafından görselleştirilen bir hikaye resmeden kitap, hayallerinin peşinden koşmaktan asla vazgeçmeyen ölümsüz bir yazarın, bir çocuktan Nobel ödüllü usta bir romancıya dönüşmesini konu alıyor.

Kaynak: Desen Yayınları