Bumerang - Yazarkafe

6 Temmuz 2015

Kelebeklerin Yazı

Brezilyalı yazar Adriana Lisboa’nın José Saramago Ödülü’nü 2003 yılında kazandığı romanı “Sinfonia em branco”, İpek Gürsoy Kutluyüksel’in çevirisiyle “Kelebeklerin Yazı” adıyla Kırmızı Kedi Kitap tarafından yayınlandı.

Brezilya’nın genç kuşak yazarlarından Adriana Lisboa, romanında Rio de Janeiro’da yaşayan varlıklı bir ailenin dramını ele alıyor. Romanın kahramanları Clarice ve Maria Ines adlı iki kız kardeş. Evden ayrılmak zorunda kalan ailenin büyük kızı Clarice, kardeşi Maria Ines ile yıllar sonra tekrar buluşuyor. Birbirlerinden çok farklı olan iki kardeş, paylaştıkları sır yüzünden ne yakınlaşabiliyor, ne de uzaklaşabiliyor. Çocukluk anıları ile –Clarice’in de evden uzaklaşmasına neden olan– travmaların ezici yükü arasında gidip gelen iki kız kardeş, uçurumun kenarında var olmaya, kendilerini kurtarmaya çabalıyorlar. Yine de aile dramından ve yaşananların gölgesinden kurtulamıyorlar.

Kumaşını ilmek ilmek dokuyan, şaşırtıcı gerçekleri sonlara saklayan Kelebeklerin Yazı, anlatılanlarla değil, anlatılmayanlarla çarpıyor okuru.