Bumerang - Yazarkafe

5 Ekim 2015

Edebiyat Şöleniyle Macera Kitapları Serisi

Büyüklere yönelik romanlarıyla tanıdığımız yazar Gordon McAlpine’nin küçükler için kaleme aldığı Edgar ve Allan Poe’nun Gizemli Serüvenleri”, Sam Zuppardi’nin çizimleriyle şekillenen 3 kitaplık seri ile çocuk okurlara sunuluyor.

“Hikaye Başlıyor” ile başlayan “Edgar ve Allan Poe’nun Gizemli Serüvenleri” serisi, “Tüyler Ürperten Bir Gece Yarısı” ve “Kedi ile Sarkaç” ile 3 kitaba ulaştı. Kolektif Kitap aracılığıyla yayımlanan ve Evrim Öncül’ün yayına hazırladığı kitabın çevirisi Nurcan Başer’e ait.
Gordon McAlpine’nin, Edgar Allan Poe’nun adından esinlenerek yarattığı Edgar ve Allan karakterleri ile çocuklara unutulmaz maceralar sunuyor.  
Haylazlıklarıyla sınır tanımayan akıl küpü ikizlerin 3 kitaptan oluşan serüvenleri hem çocuklar hem de çocukluğunu unutmamış yetişkinlere keyifli bir okuma sunuyor. Yazar Gordon McAlpine’ın bolca edebiyat göndermesi (Edgar Allan Poe öyküleri, Shakespeare, Emily Dickinson ve Walt Whitman şiirleri, Arthur Conan Doyle’un yarattığı Sherlock Holmes karakteri, Frank L. Baum ve Oz Büyücüsü kitabı, Homeros, T. S. Eliot) yaptığı seri, çocukların bu önemli yazar ve şairlerle eğlenceli bir şekilde tanışmalarına ön ayak oluyor. Kelime oyunlarından yararlanılarak yaratılmış birçok bilmece, şifre ve ipucu serüvenleri heyecanlı kılıyor. Ayrıca fizik, matematik, gökbilim gibi bilim dallarına da göz kırpılıyor.

Yazar, çocukların içinde sanata, edebiyata ve bilime karşı bir kıvılcım oluşturmak için hikayesini geleneksel eğitimin kasvetinden uzak tutup, işlediği alanların aslında ne kadar eğlenceli ve engin bir dünyaya sahip olduğunu gösteriyor çocuklara. Öte yandan çizer Sam Zuppardi’nin karakter, mekan ve olay tasvirleri de metni zenginleştiriyor. Üç kitaplık bu eğlenceli macerada kardeş olmanın, zorluklar karşısında hemen pes etmemenin, arkadaşlığın, kendini ifade etmenin, bilimi temellendiren kuşkuculuk ve araştırmanın, aklıselim sahibi birer birey olmaya karşı çocukları eğitecek daha onlarca verinin temelleri atılıyor.