Bumerang - Yazarkafe

16 Ekim 2015

Her doğum gününün bir öyküsü var mıdır?

Daha çok karikatürist kimliği ile tanıdığımız, mizah ve çocuk öykülerinin yanı sıra roman ve tiyatro oyunu da eserleri arasında yer alan çok yönlü yazar Behiç Ak'ın çocuklara yönelik "Tombiş Kitaplar" serisinin 4. kitabı “Ben Ne Zaman Doğdum?” Günışığı Kitaplığı’nca yayınlandı.


Çocukları farklılıklar üzerine düşündüren, onlar için “felsefeye giriş” niteliğindeki serinin her kitabında farklı bir soruya cevap aranıyor. "Tombiş Kitaplar” serisinin diğer kitapları ise; “Benim Bir Karışım”, “Bizim Tombiş Taştan Hiç Anlamıyor”, “Bizim Tombiş Fiyonk Makarnayı Çok Seviyor” adlarıyla yayınlanmıştı.

“Ben Ne Zaman Doğdum?” kitabında bu kez serinin kahramanları Memo ile Tombiş, doğum günlerinin yalnızca rakamdan ibaret olmadığını, her doğum tarihin içinde gizli bir öykü olduğunu keşfediyor. Kitap, çocuklar için eğlenceli bir anlatıma sahip.

Çocuk öykülerini pozitif bir anlatım diliyle mizah çerçevesinde kurgulayan Behiç Ak, bu yaklaşımının nedenlerini bir röportajında şöyle açıklıyor:

“Çocukların pozitif bir dünyaları var ve dünyayla bütünleşmek istiyorlar büyüme çağında. Dünyayla bütünleşme çağında bu çocukları negatif şekilde kırarsak çocuk negatifle pozitif arasındaki farkı algılayamıyor. Çocuk, ilk önce güzelin, doğrunun, mutluluğun ne olduğunu algılayabilmeli. Eğer çocukluk çağında biz onu mutsuz edersek mutlulukla mutsuzluk arasındaki ayrımı algılayamaz. O yüzden negatif şeyleri bile anlatırken ki anlatıyorum ben, pozitif bir dil kullanmaya çalışıyorum. Yani bunları benimsetmek açısından değil, yine problem olarak ortaya koymak, problem olarak algılatmak, o problemle baş edebilme yöntemini anlatabilmeliyiz, insanların o konuda muktedir olduklarını kavratabilmeliyiz ki ilerde o problemle karşılaştığında kendine olan güveni örselenmesin. Çocuk belli bir yaştan sonra negatif olayları anlatan kitapları okuyabilir, iyi edebiyat eserleri olabilir bunlar. Ama belli bir yaş seviyesinde verilmemelidir.” (http://www.edebiyathaber.net/behic-ak-soylesi/)

“Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği” adıyla yayınlanan çocuk romanıyla Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü ile Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü kazanan Behiç Ak’ın eserleri, her çocuğun kitaplığında mutlaka yer almalı.