Bumerang - Yazarkafe

4 Ekim 2015

Oyuncakları Çalınan Çocukların Romanı

Yazar ve çizer Judith Kerr’in 1971 yılında ilk basımı yapılan, Alman Gençlik Edebiyatı Ödüllü otobiyografik romanı “Hitler Oyuncağımı Çaldı”, Berfu Durukan’ın çevirisiyle Tudem Yayınları’nca yeniden okurlarla buluşturuldu.

Judith Kerr’in gerçek yaşamöyküsüne dayanan “Hitler Oyuncağımı Çaldı”, 12 ve üzeri yaş grubu için Avrupa’nın pek çok ülkesinde mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alıyor.  
“Hitler Oyuncağımı Çaldı” ile Judith Kerr, 2. Dünya Savaşı öncesi Almanya’daki acı ve kaotik tabloyu çocuk masumiyetini yansıtan anlatım diliyle resmediyor okurlarının belleğinde. 30’lu yılların Avrupa’sını ve Hitler Almanyası’nı “Anna” adlı 9 yaşındaki Yahudi bir kız çocuğunun gözlerinden yanısıtan roman, mülteci olarak yaşamanın çaresizliğine vurgu yaparken, savaşın ve mülteciliğin korkunç yüzüne değil, Anna’nın çocuk ruhuyla çevresinde gelişen olaylara ve kendi hislerine odaklanıyor.

Oradan oraya savrulan hayatların ve ne pahasına olursa olsun ayakta kalmaya çalışan umut dolu ürkek insanların verdiği yaşam mücadelesini konu alan bu roman, savaş ile birlikte çocukluklarını yaşayamayan oyuncakları çalınmış çocuklara atfediliyor.