Bumerang - Yazarkafe

18 Ocak 2016

Toprak

Buket Uzuner’in Anadolu’da yaşayan her kültürü ve Şamanlık geleneğini derinden etkilemiş dört unsur olan su, toprak, hava ve ateşten ilham alarak yazdığı dörtlemenin ilk eseri 2012’de çıkan “Su” kitabından sonra “Toprak” adlı romanıyla okurları bu kez Çorum’a götürüyor. 

Buket Uzuner, Toprak'ta tabiata ve her canlıya eşit değer veren eski Türk inanış ve geleneklerimizden ve Türk mitolojisinden yola çıkarak, çevremizi ve ekolojik dengeyi korumamız gerektiğini bir macera romanıyla anlatıyor. “İnsanın kurtuluşu ve mutluluğu, Toprak’ın kurtuluşundadır!” ana temasıyla şekillenen Toprak, Everest Yayınları tarafından okurlara sunuluyor.  

Yeri gelmişken, romanın anafikrini de içeren cümlelerden de alıntı eklemek isterim:

“Toprak bir canlılar topluluğudur ve bu yüzden bir Toprak ahlâkı vardır. Ahlâk, kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamak ve yapılmasına engel olmaktır. Ahlâk, bütün öteki canlıların hak ve sorumluluklarını kabul eden bir vicdan sözleşmesidir. Yeryüzüne gelmiş, yeryüzünden geçmiş ve geçecek herkes aklının derininde bunu bilir. Çünkü vicdan, insanın kafasındadır. Ve bütün insanlar bir kafayla doğar. İnsanı zaten tabiatın bir parçası kabul edenler, Su, Toprak, Hava ve Ateş, Ağaç ve tüm Canları annesi ve ailesi gördüğünden onları hor görmez, satıp ezmez, ihtiyacından fazlasına tamah etmez, kullanıp atmaz. Onlar, bozulan, ağlayan, kuruyan, hasta, küsmüş Toprak’ın iyileştirebileceğini bilirler. Çünkü onlar Toprak’ın canlı olduğunu hiç unutmamıştır. Onlara kam ya da Kaman denir.” 

“ İnsanın kurtuluşu ve mutluluğu, Toprak’ın kurtuluşundadır!”