Bumerang - Yazarkafe

9 Ağustos 2016

Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın

Ayşe Birsel’in “Design the Life You Love (Sevdiğin Yaşamı Tasarla)” adlı kitabı, ABD’den sonra Türkçe çevirisiyle Optimist Yayınevi’nce okurlara sunuluyor. Kitap, içerdiği eğlenceli uygulamalar ve tasarım araçları ile hayatımıza tasarım odaklı düşüncenin penceresinden oyuncul ve iyimser bir bakış açısıyla nasıl yaklaşabileceğimizi anlatıyor. Modadan tasarıma, sanattan gastronomiye geniş bir yelpazede farklı disiplinleri harmanlayan Ayşe Birsel, kitapta Issey Miyake, Ferran Adria, James Dyson ve Steve Jobs gibi yaratıcı düşünürlerden ve ilham kaynaklarından örnekler veriyor. 

Kitabında hayatın tıpkı bir tasarım projesi gibi şekillendirilmesi gerektiğini ele alan Ayşe Birsel, ”Hayat, karmaşık bir problemdir; değerli bir şey elde etmek istiyorsanız, bir tasarımcı gibi düşünmek durumundasınız. Kısaca iyimserlik, empati, bütünsellik ve neşeyle..." diyor.  

İki sayfaya sığdırılmış hayat şeması ile hayata daha kolay yön verileceğini vurgulayan Ayşe Birsel, kitabın temasını şu cümlelerle açıklıyor:

“Zıt ihtiyaçlar, talepler, kısıtlar ve meydan okumalarla doludur. Her şeye sahip olamazsınız. Daha fazlasına ihtiyaç duyuyorsanız, bazı çelişkileri çözmek durumundasınız. Tasarım düşüncesi bunun için biçilmiş kaftandır. İlginç olan nedir, biliyor musunuz? İki sayfaya sığdırılmış hayat! Ve bu muazzam ferahlık sağlar. Hayatınızı iki sayfada görmek bütün karmaşıklığa rağmen size bir kontrol duygusu verir. Aslında hayatın karmaşıklığını yönetebilirsiniz. Bunun bir ziyafet vermekten farkı yoktur; yiyecek listenizi hazırladıktan sonra ne yapacağınızı bilirsiniz. Hayat da bundan farklı değildir. Bileşenlerine ayırmanıza ve tümünü iki sayfada görmenize kadar kocaman ve karmaşıktır. Bu iki sayfa hayatınızla ne yapmak istediğinizi, daha fazla neye ihtiyaç duyduğunuzu, neleri dışlamak gerektiğini ve sizin açınızdan nelerin esas olduğunu gösteren bileşenleri içerir.”