Bumerang - Yazarkafe

7 Kasım 2016

Ödünç Hayatlar "ikinci hayatlar" için sahnelendi

Organ bağışı kutsaldır. Organ bağışıyla yeniden sağlıklı bir hayat sürdürme şansına sahip olmuş insanlar, organ nakli sonrası hayatlarını “2. hayat” olarak kabul ediyor ve organ nakli ameliyatı oldukları günü genellikle “doğum günü” olarak kutluyorlar. Zira organ bağışı, aynı zamanda hayatta adeta bir bayrak yarışı gibi “candan cana hayata el vermek” demek…

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında çeşitli etkinliklerle organ bekleyen hastaların çaresizlikleri dile getiriliyor, kutsal bağışın önemi vurgulanıp farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Organ bağışlarıyla binlerce hastanın yeniden hayat bulduğuna dikkat çekilerek toplumun bilinçlendirilmesi hedefleniyor. 

Organ Bağışı Farkındalık Haftası’nda organ bağışının kutsal bağış olduğuna ve yaşamsal önemine dikkat çekmek amacıyla İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde İzmir Kent Hastanesi’nin düzenlediği etkinlikte tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu, “Ödünç Hayatlar” adlı oyununu “ikinci hayatlar” için sahneledi ve organ bağışı çağrısında bulundu. Ünlü sanatçı Ali Poyrazoğlu’nun “yaşamak da yaşatmak da güzel”  mesajını verdiği “Ödünç Hayatlar” oyunu, tiyatroseverlerin yanı sıra Kent Hastanesi’nde karaciğer, böbrek nakli olmuş hastalar, yakınları ve doktorlar tarafından izlendi.

Salonu dolduran izleyicilerin performansını ayakta alkışladığı ünlü sanatçı Ali Poyrazoğlu organ bağışı konusunda bilinçlendirmenin yaygın propagandalarla mümkün olacağını söyledi. Bu işe liseli gençlerden başlanmasını öneren Poyrazoğlu, Bodrum’da geçirdiği motorsiklet kazasından sonra beyin ölümü gerçekleşen bir gencin organlarının bağışlanması gündeme geldiği sırada yaşananları da anlattı. Poyrazoğlu, “Acılı insanlar, bağış için  aile büyüğünün kararının önemli olduğunu söyledi.  O aile büyüğü geldi, imammış. Dinimizde yeri var, verin kime lazımsa, dedi. Organ bağışı konusunda zihniyeti bu çizgiye taşıyabilirsek, çok önemli yol kat edilir” diye konuştu. 
Ali Poyrazoğlu, oyunun sonunda salondaki izleyicilerle birlikte organ bağışı çağrısı yazılı dövizleri havaya kaldırarak objektiflere poz verdi.